DEVIZAHITELESEK
FÓRUMA
lEGYEN VÉGRE ÖSSZEFOGÁS!

MENÜ
A KORMÁNY VEGYEN RÉSZT AZ ÖNKORMÁNYZATOK ÉS A BANKOK EGYEZTETÉSÉBEN
2011-08-05 15:21:22
Az LMP elvárja a kormánytól, hogy aktívan vegyen részt az eladósodott önkormányzatok és a bankok közötti egyeztetésben.
Szilágyi Péter országgyűlési képviselő és Falusi Norbert, az LMP önkormányzati ügyvivőjének az MTI-hez pénteken eljuttatott közleménye szerint a devizahitelek miatt csődközelbe jutott önkormányzatok megmentésére több azonnali intézkedésre, köztük aktív állami beavatkozásra van szükség.
Az LMP azt javasolja, hogy a kritikus helyzetbe jutott települések - akár érdekképviseleti szövetségeken keresztül - közösen fellépve tárgyaljanak a pénzintézetekkel a hitelkezelési költségek, a számlavezetési díj, a pénzforgalmi jutalék, és az ügyleti kamatok drasztikus csökkentéséről.
"Javasoljuk önkormányzati eszközkezelő felállítását, amely kockázatközösségi alapon működne. Az adósság így a pénzintézetektől az új intézmény kezelésébe kerülne, amellyel az is lehetővé válna, hogy a legsúlyosabb helyzetben lévők finanszírozási költségeit csökkentsék" - olvasható a két politikus közleményében.
A párt rövidtávon támogathatónk tartja Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnökének javaslatát a tőketörlesztés elhalasztásáról, hosszabb távon azonban az LMP azt tartaná helyesnek, ha az önkormányzatok számlavezetése és hitelezése kikerülne a kereskedelmi bankok kezeléséből, és a települések önálló önkormányzati (kommunális) pénztárt hoznának létre, ennek megvalósításához pedig partnerségre kéri a kormányt.
Az LMP a legsúlyosabb helyzetű települések hiteleire való állami kezességvállalást csak a legvégső esetben, sorozatos csődkockázat esetén, a finanszírozó pénzintézettel történt fizetési könnyítést tartalmazó megegyezéssel tartja elfogadhatónak. Ezzel elkerülhető lenne az adósságrendezési eljárás megindítása. Ugyanakkor ez nem teremthet hivatkozási alapot arra, hogy a kormányzat a települési függetlenséget felszámolja.
Ahhoz pedig, hogy az állam kezességvállalása ne növelje tovább az államadósságot, az ellenzéki párt azt javasolja, hogy az állami tulajdonú, pénzintézetek - például az MFB csoport vagy a Garantiqa Hitelgarancia - biztosítsák az önkormányzatok működőképességét azzal, hogy a bankközi pénzpiacról refinanszírozva megvásárolják a kötvényeket és kedvezőbb fizetési kondíciókat állapítanak meg.
forrás: MTI
PERT INDÍT EGY SZEKSZÁRDI ÜGYVÉD
2011-08-05 12:22:24
A bankok nem devizában nyújtottak hitelt, hanem devizaalapon forintban – ezért egy szekszárdi ügyvéd, dr. Gáll Ferenc szerint az ügyfeleknek forintban is kellene a kölcsönt visszafizetniük.
Gáll Ferenc elmondta, első lépésként a Pénzügyi Békéltető Testülethez fordult, de ha ott nem sikerül megegyezésre jutni a bankokkal, akkor marad a bírósági út. "A Polgári Törvénykönyv egyik alapelve, hogy a szerződésből eredő kockázatot minden érintettnek közösen kell viselnie, ebben az esetben a bankoknak és az ügyfeleknek. A mi gyakorlatunkban viszont a bank elviszi a hasznot, a fogyasztó pedig viseli a kockázatot" – érvelt az ügyvéd.
Hozzátette, a szerződésekben szerepel, hogy a tartozást devizában tartják nyilván, de az nem szerepel benne, hogy mit jelent ez a nyilvántartás. Az ügyvéd szerint az adós nem vállalt értékállandósági kikötést, vagyis azt, hogy az aktuális árfolyamnak megfelelő törlesztést fizet. Ezzel szerinte ellentétes, hogy a svájci frank árfolyamának emelkedésével együtt a bankok is emelték a törlesztő-részleteket egyoldalú szerződésmódosítással, ez pedig jogszabályba ütközik. Ha a pénzintézetek a saját tetszésük szerint emelhetik a törlesztő részletet, nem lehet követni a számítás módját sem – jelentette ki Gáll Ferenc.
Az ügyvéd leszögezte, szó sincs arról, hogy siker esetén nem kellene visszafizetniük az adósoknak a tartozásukat – csak éppen annyit, amennyit valóban felvettek. "Ideális esetben a bíróság kimondhatja, hogy a szerződések semmisek, és helyre kell állítani az eredeti állapotot. Ez azt jelentené, hogy a devizaalapon, forintban folyósított kölcsönt kamattal növelten forintban kellene visszafizetniük az ügyfeleknek" – mondta dr. Gáll Ferenc.
Megítélése szerint a peres eljárás, amennyiben sor kerül rá, várhatóan nem lesz túlságosan hosszú, hiszen a tényállás tiszta.
forrás: www.hvg.hu
INDULNAK A BANKPEREK
2011-08-03 14:58:54
Augusztus végén kerülhetnek bíróság elé azok a keresetek, amelyeket a Magyar Szociális Kerekasztal körül szerveződő hitelkárosultak nyújtanak be a bankok ellen.
Azt tervezik, hogy az egyes pénzintézetek ügyfeleiből álló csoportok pertársaságokat alapítanak. Eddig 8-10 bank ügyfeleiből szerveződtek csoportok, amelyeknek taglétszáma folyamatosan nő.
Az adósok a fórum honlapján jelezhetik csatlakozási szándékukat. Közölték: a beadványokon olyan ügyvédi kör dolgozik, amelyik nem az anyagi haszonszerzést, hanem az emberek érdekeinek érvényesítését tartja szem előtt.
ISMÉT CSÚCSON A SVÁJCI FRANK
2011-08-03 14:31:41
A bankközi devizakereskedelemben ma reggel fél 9 után a svájci frankot 252,50 forinton jegyezték. Ez új rekord. Egy eurót 1,0841 svájci frankért adtak a bankközi devizakereskedelemben.
forrás: www.mon.hu

Hírek

  • FORINTOSÍTÁS NÉLKÜL NINCS HOSSZÚ TÁVÚ MEGOLDÁS
    2011-08-05 15:34:59
    A Jobbik szerint amíg a kormány nem hajlandó támogatni a devizahitelek forintosítását, addig nem lesz a lakáshitelesek problémáira hosszú távú megoldás - jelentette ki Hegedűs Tamás pénteken Budapesten. Az ellenzéki politikus szerint a svájci frank rekordokat döntő árfolyama is azt bizonyítja, hogy csak a forintosítás védheti meg a magyar embereket az árfolyam-ingadozások extra terheitől. Hegedűs Tamás emlékeztetett rá, hogy a világ svájcifrankhitel-állományának 10 százaléka Magyarországon van.     A Jobbik emellett továbbra is úgy véli, hogy a kormány által hamarosan bevezetendő árfolyamrögzítés csak "ideiglenes tűzoltás", mert bár átmenetileg enyhíti a terheket, hosszú távon csak növeli azokat.
    forrás: MTI

Szavazás

Ön szerint, kormányunknak van-e komoly szándéka a devizahitelesek probléminak enyhítésére, megoldására?
IGEN, VAN.
NEM, NINCS.
Asztali nézet